İzmir de Ulaşım

GRİP KAPIMIZDA

Grip, virüs ile bulaşan bir hastalıktır. Henüz tedavisi bulunamamıştır. 1000’e yakın değişik karakterdeki virüs ile, kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısından sonra, dünyada en çok iş gücünü engelleyen bir hastalıktır.

16 Ocak 2018 Salı 15:14
GRİP KAPIMIZDA


Grip, virüs ile bulaşan bir hastalıktır. Henüz tedavisi bulunamamıştır. 1000’e yakın değişik karakterdeki virüs ile, kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısından sonra, dünyada en çok iş gücünü engelleyen bir hastalıktır.

Grip için belirli risk grupları vardır. Bu kişiler bağışıklık sistemleri daha kolay zayıfladığından gribe karşı daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Kimdir bunlar ?  Astım hastaları; Kalp hastaları; Tansiyon hastaları; Şeker hastaları; Doğuştan belirli ilaçları kullanmak zorunda olan kişiler (epilepsi vb.); Kanser tedavisi görenler; Bağ doku hastalığı olanlar.

Grip hastalığının kuluçka süresi 2 gündür. Bu süreçte hastalık bulaşıcıdır. Yapılabilecek en iyi uygulama, virüsü kaptığınızı fark ettikten hemen sonra ya da yakınmalar başladığı anda 2 gün evde istirahat etmektir. Bu şekilde dinlenerek, vücudun daha güçlü olabilmesini sağlar ve virüsün çevrenize ve iş arkadaşlarınıza bulaşmasını engellersiniz.

Grip aşısı %100 bir korunma aracı değildir. Bilinen 1000’e yakın virüs tipinden bir kısmına karşı korunma sağlar (%40 – %50 düzeyinde). Aşı, risk grubunun dışındakiler için  önerilmemektedir.

Grip virüsü havada asılı kalan bir yapıda olduğundan (yaklaşık 2-3 gün), en iyi korunma yöntemi bulunan ortamı sürekli havalandırmak ve elleri sık sık sabunla yıkamaktır (5 dakika). Bu yöntem, aşıdan daha etkili bir korunma sağlar.


Düşmeyen yüksek ateş, uzayan öksürük, öksürük ile koyu yeşil renkli veya kanlı balgam çıkarma, yakınmaların bir haftayı geçmesi durumunda grip sonrası komplikasyonlar düşünülmelidir.

Grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur. Aksine, antibiyotiklere direnç gelişmesine yol açabildiği için yanlış kullanım zararlı olmaktadır. Tedavide en doğru yaklaşım, vücudun istirahat, sağlıklı beslenme, vitamin ve gıda takviyeleri ile güçlü tutulmasıdır.

           

GRİPTEN KORUNMA

– Yaşlıların, çocukların, kalp, astım, diyabet gibi sağlık sorunları olan kişilerin, havanın çok soğuk olduğu günlerde mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaları önerilmez.

– Giyime özen gösterilmeli; soğuktan koruyacak biçimde giyinilmesinin yanısıra aşırı terlememeye dikkat edilmelidir.

– Kış aylarında ve soğuk havalarda daha  fazla enerji almak yararlı olacaktır. Sabah kahvaltılarına ve enerji verecek mevsim meyve ve sebzelerine  ağırlık verilmelidir.

– Soğukta özelikle hamileler mevsim hastalıklarına yakalanmamaya özen göstermeli, toplu yerlerden uzak durmalı, maske ile korunmalıdır.

– Astımı olanların ilaçlarını düzenli almaları, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları, hava kirliliğinden, soba ve kömür etkisinden sakınmaları gerekir.

– Kalp hastalığı olanların çok soğuk havalarda yürümeleri önerilmemektedir.

– Yüksek tansiyonu olanların da ilaçlarını titizlikle kullanmaları, diyetlerini bozmamaları, tuzlu yememeleri büyük önem taşımaktadır.

SON SÖZ: Grip kapımızda, çare ise vücudumuzda. Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 96226 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...