İzmir de Ulaşım

COVID-19 UN YAPISINI MÜZİĞE DÖNÜŞTÜRDÜLER

Bilim adamları korona virüsün yapısını müziğe dönüştürdüler

09 Nisan 2020 Perşembe 22:49

Muhtemelen şu ana kadar onlarca koronavirüs görüntüsünü gördünüz ama müziğini dinlediniz mi? Bilim insanları bu işi yapmanın bir yolunu buldu. Koronavirüsü oluşturan spike proteinlerinin yapısını sonifikasyon yöntemini kullanarak müziğe dönüştürdüler. 

Maddelerin temel bileşenlerine belli notalar verilerek uygulanan bu yöntem ile bütün maddelerin yapısı müziğe dönüştürülebiliyor.

Koronavirüsün yapısınından elde edilen melodi için bilim insanları notaları belirledikten sonra, geleneksel Japon enstrümanı Koto ile bu şarkıyı ortaya çıkardılar.

Koronavirüsün yapısını oluşturan protein olan spike, koronavirüsün hücrelere bağlanmasını sağlıyor. Spike proteini, tüm diğer proteinler gibi amino asitlerden oluşan sivri uçlara sahip.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları önce, her bir amino aside müzikal ölçekte bir nota verdiler. Amino asitler sarmal bir şekilde kıvrılma eğilimi gösterir. Araştırmacılar, amino asitlerin bu eğilimlerini göz önünde bulundurarak notaların sürelerini ve genişliklerini belirlediler. 

Akla elbette ilk başta anlamsız bir çalışma gibi gelebilir, ama bu şarkının hepimiz açısından bir faydası var. Hedeflenen, koronavirüsü tedavi edecek ilacın bulunabilmesi için protein üzerinde antikorların veya ilaçların bağlanabileceği yerlerin belirlenmesi.

Yapay zeka kullanılarak oluşturulan melodinin, bilim insanlarının mikroskop altında kaçırma ihtimali bulunan ayrıntıları fark etmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

MIT’den araştırmacılar, sonifikasyonun moleküler modelleme gibi geleneksel protein inceleme yöntemlerinden çok daha kolay ve hızlı olduğunu öne sürüyorlar. Spike proteinin müzikal yapısı, diğer sonifiye proteinlerin verilerinin olduğu geniş veritabanı ile karşılaştırılması ile ilacın bulunması süreci hızlandırılabilir.

Oluşan müziği Soundcloud üzerinden paylaşan Prof Buehler “Tüm canlıların yapısında bulunan nanoskopik objeleri göremiyoruz ama oluşturduğumuz bilgisayar algoritması, bu yapının maddi dışavurumunu duyulabilir hale getirmemizi sağlıyor. Bu melodi yeni koronavirüsün sivri uçlu proteininin amino asit dizimi ve yapısının müzikal bir tasviri” dedi.

Kaynak: https://www.matematiksel.org/koronavirusu-olusturan-spike-proteinleri-muzige-donusturuldu/

Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 62760 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...