İzmir de Ulaşım

ATATÜRK GENÇLİĞİ

19 MAYIS Bunu Unutturmuyor.

19 Mayıs 2020 Salı 03:25
Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe'li yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir.
Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanı'na sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra 19 Mayıs törenlerinde Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.
Cumhuriyet'le yaşıt olan bu kutlamalar sadece Cumhurbaşkanının katılımıyla Ankara'da gerçekleşmekle sınırlı kalmaz, ülke genelinde stadyumlarda kutlanırdı.

2012 ANKARA DIŞINDA KULLANILMASI ENGELLENDİ AMA... 

Ama 2012'de, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle başkent Ankara dışındaki illerde, stadyumlarda kutlanması Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce okullara gönderilen bir yazıyla engellenmiştir. 

Dönemin MEB Nabi Avcı

Bu karar ülkenin ulusalcı kesimin büyük tepkisiyle karşılaşmıştır. 
25 Yaşında bir genç; Alper Ayhan tarafından bir dava açılmış ve kazanılmıştır.
İşte o günkü bir gazete haberi;

 “MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın, 11 Ocak 2012 tarihli 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı başkent dışındaki kentlerde sadece okullarda ve öğrencilerle kutlanmasına ilişkin genelge hakkında, Danıştay’da açtığı dava ile ’yürütmeyi durdurma’ kararı alınmasını sağlayan Konyalı bilgisayar programcısı 25 yaşındaki Alper Ayhan, ”İnsanların coşkusu elinden alınmamalı” dedi.
Elinde Türk bayrağı ile Atatürk Anıtı’na gelen Alper Ayhan, açtığı dava sonucu Danıştay 10’uncu dairesinin ’yürütmeyi durdurma’ kararına rağmen yeni yönetmelikle 19 Mayıs Bayramı’nı kutlanmasını değerlendirdi. Kısmen de olsa amacına ulaştığını ifade eden Ayhan, şunları söyledi:
BİR İNAT UĞRUNA
"Biz amacımıza kısmen de olsa ulaştık. Hükümet bir inat uğruna kutlamaları yapabilirsiniz, ama stadlarda yapamazsınız, gibi bir uygulamada bulundu. Bunun amacını anlamış değiliz. Bence burada amaç ’son sözü ben söyledim’ demek. Bir inat uğruna yapılmaması lazımdı. Ben 23 Nisan Bayramı kutlamalarında Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadı’nda idim. Yaklaşık 30 bin insan vardı. Bu kadar insanı bölük, pörçük hangi alana alacaksınız. Hangi alanda bu kutlamaları yapılmasını sağlayacaksınız, bugün göreceğiz. Nasıl bir uygulama olacağını izleyeceğiz. İnsanların bu coşkusunu ellerinden almak doğru değil. Daha coşkulu kutlanacak deniliyor. Bölük, pörçük kutlanarak mı daha coşkuyla kutlanacak anlamış değilim."
İNSANLAR ARTIK FARKINA VARMALI
Geçmişte bazı gerekçelerle milli bayram kutlamalarının kutlanmadığını kaydeden Ayhan, "Geçmişte, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, çeşitli bahanelerle mümkün olduğunca soluk kutlatıldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için böyle bir karar çıktı. Bunun rastlantı olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar artık bir şeylerin farkına varmalı."diye konuştu.

İŞTE  O GENÇ DELİKANLI ALPER AYHAN


 
Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 40641 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...