İzmir de Ulaşım

BAK ŞU TAHAN IN ETTİKLERİNE

Vücuttaki tüm zehri atıyor! İşte tahinin bilinmeyen faydaları...

22 Haziran 2020 Pazartesi 14:56
 İran, Türk ve Orta Doğu mutfağında yaygın olarak kullanılan tahin, sağlık açısından bir çok faydası mevcut. İşte hafıza kayıplarından, zehirli bileşikler, radyasyon gibi bir çok zararlı toksinlere karşı koruma sağlayan tahinin mutfağımızdan eksik etmememiz gerektiğini kanıtlayan yararları...

Kahvaltılarda sıkça tüketilen tahinin vücuda bir çok açıdan yararları olduğunu biliyor muydunuz? Yaraların iyileşmesini hızlandıran ve  kansere karşı koruyucu olan tahin, ayrıca damar sertliğini ve tıkanmalarını engelliyor. Cilde de faydası kanıtlanan tahin sıkı ve sağlıklı bir cilt için vazgeçilmez. Tahin özellikle idrar söktürücü bir gıda olduğu biliniyor. Kaynak: Vücuttaki tüm zehri atıyor! İşte tahinin bilinmeyen faydaları... 

Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Tahinde çok miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararları da vücudumuza kazandırabiliriz. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığı için hayati önem taşır. Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.

E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Vücuda enerji verir. İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır.

Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir. Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir.

Anne sütünü arıtıcı özelliği bulunmaktadır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir. Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.

Tek başına tadı hoş gelmese de, pekmezle karıştırmak suretiyle hem daha faydalı olur, hem lezzetli.Pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde sadece enerji vermekle kalmaz, hem kan yapar, hem kış aylarında üşümeyi engeller. Soğuk havada vücut direncini artırmak için protein, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin tahini bol tüketmekte fayda var.

Tahini sade olarak tüketirseniz mide rahatsızlıklarına son derece faydalıdır. Tahin kolesterol içermez. Ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı olarak acıkmayı geciktirir.

Tahini tek başına tüketmeyi sevmiyorsanız tahin sosuyla hazırlayacağınız bol yeşillikli bir salata oldukça besleyici olacaktır.

Tahini humus şeklinde tüketmeniz ise sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. Humus, vitamin ve antioksidan açısından zengin olmasının yanı sıra, doğal bir antidepresandır, sindirimi iyileştirir ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olur.

Haber Kaynağı: ESH

Bu haber 24208 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...