İzmir de Ulaşım

'KÜRDİSTANCILAR'IN EVET COŞKUSU

Referandum öncesi 'evet'e açık bir şekilde destek veren Barzani'ye bağlı güçler, sözde Kürdistan Bakanlar Kurulu'nda referandum sonucundan duydukları sevinci paylaştı.

18 Nisan 2017 Salı 16:20
'KÜRDİSTANCILAR'IN EVET COŞKUSU       


Referandum öncesi 'evet'e açık bir şekilde destek veren Barzani'ye bağlı güçler, sözde Kürdistan Bakanlar Kurulu'nda referandum sonucundan duydukları sevinci paylaştı.

Neçirvan Barzani başkanlığında Erbil'de toplanan sözde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bakanlar Kurulu'nda, 16 Nisan'da Türkiye'de gerçekleştirilen Anayasa değişikliği referandumu masaya yatırıldı. Toplantıda referandumdan çıkan 'evet' kararının, 'Kürdistan Bölgesi için iyi olacağı' ifade edildi.

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan IKBY Ulaştırma Bakanı Vekili Mewlud Bawemurad, ''Referandumun sonucunu konuştuk. Hepimizin televizyonlarda gördüğü şeylerden bahsedildi'' dedi.

IKBY yönetiminin bu husustaki değerlendirmelerinin sorulması üzerine Bawemurad, "Toplantıda referandum sonucunun Kürdistan Bölgesi Hükümeti için iyi olacağı ve mevcut sonuçtan ortaya çıkacak geleceğin de daha iyi olacağı konuşuldu" ifadelerini kullandı.


'PKK İLE MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAYABİLİR'
Referandum öncesi basına açıklamalar yapan IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin mensubu olduğu KDP'nin Türkiye temsilcisi Ömer Mirani konuya ilişkin olarak, 'olası bir 'evet' sonucunun, PKK ile müzakereleri tekrar başlatabileceğini' ifade etmişti.

'BAZI TARAFLAR ARACI OLABİLİR...'
Mirani, "Barış süreci yeniden başlar mı?" sorusuna ise "evet, kapıların müzakere ve barış için yeniden açılması konusunda yeni bir şans içeriyor. Ve hatta bazı taraflar aracı olabilir" demişti. 
Haber Kaynağı: AYDINLIK GAZETESİ

Bu haber 118803 kez okundu
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...