İzmir de Ulaşım

KOOPERATİFİN GEREĞİ

Kooperatifin insan yaşamında ki önemi, hele bizim gibi ülkelerde nasıl can yakıcı ihtiyaç olduğu ortada.

22 Ekim 2018 Pazartesi 05:06
 Bisiklet ve onun kullanımında ki gerekli aksesuarlarının, yedek parça fiyatlarını internetten fiyatlarını görünce, kimin bu fiyatlar karşısında bisiklet binbileceği sorusu dağ gibi oluyor insanın aklında.

Sahi 1500 tl verip kask alarak can gücenliğini sağlamak nasıl bir şey?
Bir çift çorap 84 tl.
Bisiklete tam takım aksesuarlarla binmek neredeyse 20.000-25.000 tl yi buluyor.

Bu koşullarda ulaşımda nasıl özendirici olunur?

Ama bunu bir çözümü var işte.
İşte bu yakıcı sorunun çözümü; Karşıyaka Belediyesi Akademi Birimi'nin destekleri ile kurulan örnek kooperatif; BİSİKOOP.

İnsanımıza geçmişte yaşatılan kötü ve kasıtlı örnekleri bir bir çöpe atarak ilerlediğini gördüğümüz Akademi Birimi ekibinin destekleri ile kurulan BİSİKOOP, önümüzde ki hafta (28.Ekim.2018) başlatılacak olan "BİSİKLET PAZARI" Bostanlı Pazar Yerinde, her hafta pazar günü bisiklet kullanıcılarına açılacak.
Yukarıda ki fiyatları görünce kooperatife ne kadar ihtiyaç var anlaşılıyor.
Kooperatifin etkinlikleri önümüzde ki süreçte dahada genişlediğini düşünürsek toplumun hangi sıkıntısını gidereceği daha iyi anlaşıcaktır.

Yerel yönetim olarak Karşıyaka'da Belediye desteğine diyilecek söz yok.
Ancak Büyükşehir bir az"söz olsun torba dolsun" durumuna düşmemeli.Bisiklet yolları yeterli mi? Kent merkezine kadar ulaşım kesintilerle sürüyor.Bunun çözümü olmalı.

Örnek; Karşıyaka'dan kent merkezine gidecek bir bisikletli, Bayraklı Sahil'den geçip, Liman üzerinden Alsancak'a varacak yol acilen yapılmalı.
Var olan yolda genişletilmeli.
Karşıyaka'dan İzmir merkeze gidiş için sağdan verilen yol, aynı zamanda Karşıyaka'ya gelirken dönüş yolu olarak kullanılıyor.

Bisiklet kullanımını özendiren bir anlayış bu kadar öngörüsüz olmamalı.
O yoldan geliş gidiş kaç kişi bisikletini karşılıklı kullanabilir?
Bu soruyu soramayanların bisiklet kullanımını özendirici ciddi bir çalışma içinde olduğuna inanmak için saf olmak gerekir.
Peki biz safmıyız?

M.GÜNEŞ

Haber Kaynağı: ESH
------------------------------------------------------
Haber sitemiz 2010 yılından beri nette yayında.Yazın dostu her kesin yazabileceği bir anlayıştayız.Namuslu yazın dostları buraya yazabilir.egedesentez@gmail.com
-------------------------------------------------------
Yükleniyor...